نواک جوکوویچ

انتقاد مرد اول تنیس جهان از دریافت نشان افتخار

انتقاد مرد اول تنیس جهان از دریافت نشان افتخار

نواک جوکوویچ مرد اول تنیس جهان از میلوراد دودیک سیاستمدار صرب‌تبار اهل بوسنی و رییس جمهور سابق جمهوری خود مختار صربسکا ( صرب بوسنی ) نشان افتخار اخذ کرد .

این نشان که بالاترین نشان افتخار منطقه صربسکا محسوب می‌شود به پاس خدمات و تاثیر بسزایی که تنیس‌باز اهل بلگراد در پرورش و بالندگی ورزش تنیس در مناطق صرب‌نشین کشور بوسنی داشته به او اعطا شد .

البته سابقۀ افرادی که در قبلی نشان افتخار صربسکا را اخذ کرد‌ه‌اند باعث شده جوکوویچ به خاطر قبول این نشان مورد انتقاد قرار بگیرد .

نشان افتخار صربسکا پیش‌تر به کسانی چون اسلوبودان میلوشویچ , راتکو ملادیچ , راداوان کاراجیچ و بیلیانا پلاوشیچ که همه در نسل‌کشی سربرنیتسا دست داشتند اعطا شده‌است .

در جریان کشتار سربرنیتسا در سال ۱۹۹۵ که بعداز نزاع دوم جهانی اصلی ترین نسل‌کشی اروپا به شمار میرود , بیش تر از ۸ هزار نفر از سکنه شهر مسلمان‌نشین سربرنیتسا به وسیله ارتش جمهوری صربسکا قتل عام شدند .

آرمینکا هلیچ , از اعضای پارلمان بریتانیا که اصالت بوسنیایی دارد در یک توئیت از اخذ این جایزه بوسیله جوکوویچ ابراز تأسف کرد : «باعث تأسف است که نواک جوکوویچ نشان جمهوری صربسکا را که قبلاً به جنایتکاران جنگی مثل ملادیچ , کاراجیچ و … داده شده اخذ کرده است… آن نیز فقط یکسری روز پس از سالگرد نسل‌کشی سربرنیتسا . این نوع کارها نباید از یک الگوی ورزشی سر بزند . »

گفتنی است میلوراد دودیک که نشان افتخار صربسکا را به جوکوویچ داد , یک رخ جنجالی در صحنه سیاسی بوسنی به حساب می‌آید . وی که یک صرب ملی‌گرا است بارها بطور علنی خواستار جدایی حیطه صربسکا از کشور بوسنی و تشکیل یک سرزمین مستقل شده‌است . دودیک که هم‌اکنون عضو شورای سر کردگی جمهوری بوسنی هم است یک سری سال پیش به دلیل مواضعش مقابل عهد و پیمان دیتون ( پیمانی که به جنگ خونین بوسنی پایان بخشید ) زیر تحریم آمریکا ایالات متحده قرار گرفت .

Related posts

مرد شماره یک تنیس نسبت به انتقاد ها واکنش نشان داد

ATP تنیس

واکنش پدر نواک  جوکوویچ به آزمایش کرونای مثبت پسرش!!

ATP تنیس

نظر بدهید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله مخالف هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید قبول میکنم اطلاعات بیشتر