اخبار تنیس

اندی ماری پایه گذار سبکی جدید در تنیس!

اندی ماری

قهرمانان تنیس دیروز! مربیان امروز!

به نظر می رسد جریانی که در سال‌های اخیر با همکاری اندی ماری و ایوان لندل به راه افتاد , اخیرا وارد مرحله تازه‌ای شده‌است . چندی پیش جان مکنرو در برنامه تلویزیونی‌اش در شبکه یورواسپورت به صورت ناگهانی از همکاری‌ با رائونیچ در فصل چمن پرده برداشت و امروز هم واورینکا از اضافه شدن ریچارد کرایچک , قهرمان سابق ویمبلدون به کادر مربیانش در طول چهار هفته پیش‌رو ( فصل چمن ) خبر داد .

مشخص است که تنیس‌بازان حالا پیرو همکاری‌های موقت  چون اندی ماری با مربیان متخصص زمین‌های مختلف می‌باشند که خود نتایج درخشانی در آن زمین‌ها کسب کرده‌اند . مکنرو که سه قهرمانی در مسابقات ویمبلدون در کارنامه دارد و یکی از شایسته ترین ارائه‌کنندگان سبک موسوم به “ سرویس و والی ” در تاریخ تنیس است , بدون شک نکات فنی بخش اعظمی برای آموزش به تنیس‌باز بلندقامت کانادایی دارد و از آن‌طرف راه‌کارهای ریچارد کرایچک که با قهرمانی در ویمبلدون ۱۹۹۶ و شکست سمپراس در سطح یک‌چهارم پایانی شگفتی ساز شد , برای واورینکای سوییسی موثر خواهد بود .

به کارگیری از ستارگان پیشین تحت عنوان مربی

به کارگیری از ستارگان پیشین تحت عنوان مربی‌ از گذشته در ورزش تنیس متداول بوده است . برای مثال بیلی جین کینگ , قهرمان بنام امریکایی , مربی‌گری ناوراتیلوا را بر عهده داشت , جیمی کانرز که هم‌چنان تنی چند از رکوردهایش در تنیس دست‌نخورده باقی‌مانده , برای مدتی اندی رادیک را هدایت می کرد و مارات سافین نیز در برهه‌ای تحت نظر متس ویلاندر که هفت قهرمانی گرنداسلم در کارنامه دارد , توپ می‌زد . موفق‌تر از همه تونی روچ , قهرمان استرالیایی آزاد فرانسه بود که در پرورش دادن قهرمانانی چون ایوان لندل , پتریک رفتر , راجر فدرر و لیتون هیوئیت نقش بسزایی ایفا کرد .

البته موج به‌کارگیری قهرمانان قبلی در کسوت مربی‌گری از سال ۲۰۱۲ دکمه خورد , زمانی‌که اندی ماری , تنیس‌باز بریتانیایی , ایوان لندل که خود یکی از بزرگترین قهرمانان تاریخ تنیس بود را استخدام کرد . این همکاری خوش یمن که قهرمانی در المپیک لندن , تنیس آزاد آمریکا در سال ۲۰۱۲ و ویمبلدون در سال ۲۰۱۳ را برای ماری به ارمغان آورد , بقیه تنیس‌بازان مطرح جهان را هم به فکر استفاده از ستارگان سابق در کادر فنی خود انداخت . در دسامبر سال ۲۰۱۳ نواک جوکوویچ از آَغاز همکاری‌اش با بوریس بکر , قهرمان ۶ دوره گرند اسلم خبر داد و در به عبارتی ماه , راجر فدرر نیز استفان ادبرگ که او هم ۶ عنوان گرند اسلم در کارنامه دارد را به عنوان مربی جدید خویش معرفی کرد که ولی این همیاری سال گذشته به انتها رسید .

ابر ستارگان تنیس چون اندی ماری !

جالب آن‌که این مشارکت‌ها صرفا محدود به ابرستارگان این رشته ورزشی نمیشود , فعلا ریشار گسکه از راهنمایی‌های سرژی بروگوئرا قهرمان سابق آزاد فرانسه سود می‌برد , مایکل چانگ قهرمان پیشین رولند گروس به نیشکوری یاری می رساند و چلیچ از ایوانیسویچ خواسته به او یاری دهد . ژوستین انن , ستاره بلژیکی تنیس زنان نیز با مربی‌گری الینا اسویتونیلا , تنیس‌باز اوکراینی به مسابقات بازگشته و هیوئیت تازه‌بازنشسته هم در کسوت مشاور نیک کیریوس فعالیت می‌نماید .

برای سال‌های بسیاری اینطور تصور می‌شد که بهترین مربیان دنیا , تنیس‌بازانی میباشند که خویش قابلیت‌های عملی زیادی نداشته و به اهدافشان در دنیای تنیس نرسیده‌اند و از همین‌رو هم‌چنان به دنبال تحقق آرزوی‌هایشان در عالم مربی‌گری می‌باشند . لری استفانکی مربی رادیک , پل اناکون مربی سابق سمپراس و فدرر , درن کیهیل و برد گیلبرت و حتی مگنوس نورمن از جمله مربیانی می باشند که در تنیس انفرادی افتخارات زیادی کسب نکردند اما از بهترین مربیان سال‌های اخیر تنیس جهان بوده‌اند .

Related posts

برگزاری مسابقات تنیس جام آدینه در ایلام

ATP تنیس

بکهند تک دست یا دودست؟ کدام بهتر است؟

ATP تنیس

راکت‌های سری MxG کمپانی هد قدرت و کنترل در کنار هم

ATP تنیس

نظر بدهید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله مخالف هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید قبول میکنم اطلاعات بیشتر