Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/modirjavan/public_html/atptennis.ir/wp-content/themes/atptennis/inc/media.php on line 245

Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/modirjavan/public_html/atptennis.ir/wp-content/themes/atptennis/inc/media.php on line 245

Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/modirjavan/public_html/atptennis.ir/wp-content/themes/atptennis/inc/media.php on line 245
با قوانین تنیس بهتر آشنا شویم - ورزش تنیس | atptennis
آموزشی

با قوانین تنیس بهتر آشنا شویم

با قوانین تنیس بهتر آشنا شویم

قوانین تنیس را بهتر بشناسیم.تنیس ورزشی راکتی است که در میان دو نفر ( انفرادی یا این که سینگل ) و یا این که بین دو گروه دو نفره ( دوبل ) بازی میشود . هر بازیکن با استفاده از یک راکت به توپی لاستیکی که با رویه‌ای از نمد رنگ زرد پوشانده شده , ضربه می زند به‌طوری‌که توپ در محدوده‌ی زمین رقیب فرود بیاید . راکت تنیس از یک قاب ( امروزه از فرآورده کربن یا این که آلومینیوم ) و شبکه‌ای از «زِه» که در صفحه‌ی راکت به صورت ردیف‌های افقی و عمودی درهم تنیده‌اند , ساخته شده شده‌است .

راکت تنیس و اجزای آن قوانین تنیس

توپ تنیس

بازی انفرادی

در بازی انفرادی , دو بازیکن در دو سوی زمین مقابل هم قرار میگیرند و توپ را یه سمت زمین یک‌دیگر ارسال می‌نمایند .  . دو نوار کناری تک بازی دو نفره است و در بازی انفرادی به کارگیری نمیشود .

بازی انفرادی تنیس

بازی دوبل

قوانین تنیس دوبل

در بازی دوبل یا  دو نفره , چهار بازیکن به صورت دو مجموعه دو نفره مقابل هم در دو سوی زمین قرار می گیرند و توپ را به زمین یک‌دیگر می‌فرستند . محدوده زمین دوبل از زمین انفرادی بزرگتر است و دو نوار کناری زمین را هم دربرمیگیرد .

طریقه کسب امتیاز در تنیس

در تنیس انگیزه این است که بازیکنان طوری ضربات خویش را به زمین یک‌دیگر روانه نمایند که طرف مقابل نتواند آن را برگرداند . در این‌حالت بازیکن زننده ضربه یک امتیاز به دست میاورد . که در این صورت بدیهی است که در شرایطی‌که ضربه بازیکنی به تور برخورد نماید و یا این که به بیرون زمین برود , بازیکن مقابل مالک امتیاز می گردد .

سیستم امتیازشماری در تنیس

هر مسابقه تنیس از یک‌سری «ست» ( دستکم ۲ ست ) و هر ست از چندین گیم ( دستکم ۶ گیم ) و هر گیم هم از یک‌سری امتیاز ( دست کم ۴ امتیاز ) تشکیل‌شده شده‌است .

قوانین تنیس

طریق شمارش امتیاز در هر گیم قوانین تنیس

در تنیس امتیازات هر «گیم» سازه به عارضه ها تاریخی به صورت صفر , ۱۵ , ۳۰ و ۴۰ شمرده می شود و خبری از ۱ , ۲ , ۳ و … نیست .

ترتیب امتیاز اسم امتیاز در تنیس
۰ “ love ”
۱ “ ۱۵ ”
۲ “ ۳۰ ”
۳ “ ۴۰ ”
۴ گیم
بازیکن و یا این که تیمی که زودتر چهار امتیاز کسب نماید پیروز گیم می شود . مگر زمانی‌که دو بازیکن/تیم در امتیاز ۴۰ معادل شوند . در تنیس به حالتی که دو بازیکن/تیم در امتیاز ۴۰ برابر میگردند , «دی‌یوس» ( Deuce ) گفته می گردد . در‌این‌صورت هر بازیکنی/تیمی که بتواند دو امتیاز پشت سر هم کسب نماید , در آن گیم چیره میشود . به امتیازی که پس از «دی‌یوس» به دست میاید «ادونتج» ( Advantage ) و به اختصار «AD» می گویند .

شمارش گیم

هر بازیکنی که زودتر در ۶ گیم غالب شود , یک ست را از آن خویش می‌نماید . البته وقتی که دو بازیکن در تعداد گیم‌ها ۶ بر ۶ برابر شوند , یک گیم «تایبرِیک» یا این که ( Tie – Break ) برای معلوم شدن برنده‌ی ست بازی می گردد . اما در برخی مسابقات , ضابطه «تای‌بریک» در ست آخری اجرا نمیشود و ست تا زمانی‌که یکی دو بازیکن/تیم در دو گیم متواتر برنده شود , ادامه پیدا می‌نماید . ( توضیح در ادامه)

شمارش ست

مسابقات قانونی تنیس به صورت ۲ ست از ۳ ست ( ‌Best of 3 ) و یا این که و ۳ ست از ۵ ست ( Best of 5 ) برگزار میشود . در مدل اولیه هر بازیکن/تیمی که زودتر در ۲ ست غالب شود , غالب مسابقه خواهد شد و در جور دوم هر بازیکن/تیمی که زودتر در سه ست ببرد .

بخش زنان مسابقات گرند اسلم , مسابقات مسترز ۱۰۰۰ امتیازی , رقابت‌های ۵۰۰ امتیازی , ۲۵۰ امتیازی , چلنجر و فیوچرز به صورت ۲ از ۳ ست برگزار میشوند و بخش مردان مسابقات گرند اسلم‌ و مسابقات استکان دیویس به صورت ۳ از ۵ ست انجام می‌‌شوند .

تایبریک قوانین تنیس

امتیازشماری در گیم تایبریک , با ترتیب معمولی اعداد و ارقام ( یعنی به صورت ۱ , ۲ , ۳ و … و خیر به صورت ۱۵ , ۳۰ , ۴۰ ) انجام می‌گردد . هر بازیکن که زودتر به امتیاز ۷ رسد پیروز تایبریک و ست می شود . در‌صورتی‌که که دو بازیکن در امتیاز ۷ – ۷ برابر شوند , آن گاه هر بازیکنی که بتواند در دو امتیاز پی درپی غالب شود , موفق ست خواهد بود .

نکته : در مسابقات فد کاپ و رقابت‌های گرند اسلم آزاد فرانسه , ضابطه تای‌بریک در ست آخری اجرا نمیشود و بازی تازمانیکه یک کدام از دو بازیکن در دو گیم پشت سرهم برنده شود ادامه مییابد . در مسابقات ویمبلدون هم از سال ۲۰۱۹ قانون ها تغییر‌و تحول کرد و ضابطه تای‌بریک در ست آخری بعداز تساوی ۱۲ – ۱۲ اجرا می شود . در مسابقات آزاد استرالیا هم بعد از تساوی ۶ – ۶ در ست آخرین یک «تای‌بریک ۱۰ امتیازی» چیره مسابقه را معین مینماید .

طریق آغاز بازی قوانین تنیس

در اولِ بازی , زننده و دریافت‌کننده خدمت به وسیله شیر یا این که خط انتخاب می شود . هر کس در شیر یا این که خط ببرد , اعلام می کند که می خواهد بازی را با زدن خدمت استارت نماید یا این که دریافت‌کننده خدمت باشد . بازنده‌ی شیر یا این که خط هم گزینش میکند که میخواهد در کدام سوی زمین بایستد .

در هر گیم , بازیکن زننده خدمت از پشت خط انتهایی زمین ( Baseline ) و به صورت یکی‌درمیان از طرف راست و چپ زمین خدمت میزند و برای اینکار می بایست میان خط کناری زمین و خط اواسط که با یک نشان کوچک معلوم شده , بایستد . همانگونه که در تصویر تحت میبینید خدمت می بایست در جعبه خدمت مخالف فرود بیاید . در‌صورتی‌که ضربه خدمت در مسیر تکان در راستای زمین رقیب به تور برخورد نماید خدمت می بایست تکرار شود که به آن Let گفته میشود .

Related posts

آموزش شرط بندی تنیس

ATP تنیس

راهنمای انتخاب راکت تنیس

ATP تنیس

نظر بدهید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله مخالف هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید قبول میکنم اطلاعات بیشتر