اخبار تنیس

بکهند تک دست یا دودست؟ کدام بهتر است؟

بکهند تک دست یا دودست؟

انتخاب بین بکهند تک دست و دودست یکی از مهم‌ترین تصمیماتی است که در راه یادگیری تنیس باید بیاموزید. در این مطلب به بررسی نقاط قوت و ضعف هر یک از این دو ضربه خواهیم پرداخت تا شما هم بهتر بتوانید انتخاب کنید..
بکهند یک‌دستی

نقاط قوت
تنوع

بک هند تک دستی و ضربه‌ی اسلایس رابطه‌ی نزدیکی با هم دارند. همانطور که می‌دانید ضربه اسلایس با یک دست زده می شود و به همین دلیل بازیکنانی که بک‌هند یک‌دستی دارند غالبا ضربات اسلایلس بهتری نیز می زنند. حمله کردن به روی تور برای به دست اوردن امتیاز، با ضربه‌ی اسلایس راحت تر انجام می شود. از سوی دیگر، ضربه اسلایس به نوعی اساس بعضی از ضربات دیگر مثل لاب دفاعی، دراپ‌شات، بکهند والی و بکهند اسمش به حساب می آید و در نتیجه می توان گفت کسانی که بک هند تک دست انجام می دهند به نسبت کسانی که بک هند دو دستی دارند تنوع حرکات بیشتری دارند.
پوشش بیشتر
در برابر توپ‌های با زاویه تند، بک‌هند تک دستی نسبت به بک هند دو دست قابلیت بیشتری دارد. با بک هند تک دست میتوان بهتر توپ های دور دست را برگشت داد و دسترسی بیشتر است.

نقاط ضعف
قدرت کم‌تر

قدرت ضربات عمیق در زمانی که از بک هند تک دست استفاده میکنید کمتر و پایین تر است که این مسئله در بازگشت سرویس هم به خوبی مشهود است. کمتر دیده می شود بازیکناینی که از بک هند تک دست استفاده می کنند در بازگشت سرویس حریف را تحت فشار بگذارند.

زمان‌بندی

چون بک هند تک دست به سوئینگ بیشتری نیاز دارد، زمان‌بندی اجرای آن باید بی‌نقص باشد و جایی برای خطا وجود ندارد. اگر توپ آنطور که انتظار دارد به سمت او نرود و یا در حالت نامساعدی قرار داشته باشد اجرای این حرکت سخت تر هم می شود. مضاف بر این ها، در بک‌هند یک‌دست منطقه ضربه زدن کوجکتر است که این موضوع اجرای ضربه را هنگامی که توپ از شما عبور می‌کند، سخت تر می‌سازد. به همین دلیل است که زمان بندی در بک‌هند تک دست در مقایسه با بک‌هند دو دست مهم تر است.


بک هند دودستی

نقاط قوت
قدرت

اضافه شدن یک دست، بدون قدرت را بیشتر می سازد که این مسئله به هنگام بازگشت دادن سرویس به بازیکن کمک شایانی می کند و قدرت او را افزایش می دهد؛ برگشت سرویس با بک هند دودستی راحت‌تر است و میتوان فشار بیشتری به حریف وارد کرد. سویینگ این بک هند به نسبت نوع تک دست کمتر است و در جواب دادن سرویس های شدید بسیار کارآمد تر است.

بکهند
کنترل

یکی دیگر از موارد برتری آن کنترل بهتر آن است. بکهند دودستی تا آخرین لحظات پیش از تماس راکت با توپ نیز به شما امکان تصحیح و تنظیم ضربه را می‌دهد که از این نظر نسبت به بک هند تک دست برتری دارد‌. هم‌چنین با بک هند دودستی، بازیکن می‌تواند نوع و هدف ضربه خود را ازحریف مخفی کند و بدین ترتیب تا اخرین لحظه امکان غالفگیری او وجود دارد.

نقاط ضعف
پوشش کم‌تر

بزرگترین محدویدت این نوع حرکت این است که حرکات شما را محدود می کند. شما برای این‌که در نقطه مناسب به توپ ضربه بزنید، باید همیشه یک قدم به توپ نزدیک تر باشید. تعداد این قدم ها در طول مسابقه بسیار زیاد خواهد بود در حالی که در بک هند تک دست نیازی نیست این کار را بکنید.

انتخاب‌های محدودتر

به طور کلی، بازیکنانی که بک هند دودستی دارند در مقایسه با کسانی‌‌که از بک هند تک دست استفاده می‌کنند، از انتخاب‌های کم‌تری در سمت بک‌هند خود بهره می‌برند و اغلب از مهارت کمتری در زدن ضربه اسلایس، ضربه اپروچ (ضربه‌ای هجومی برای یورش بردن به تور) و ضربه‌ی والی بکهند برخوردارند.

Related posts

دیویس کاپ و فد کاپ “جام جهانی تنیس” یک سال عقب افتاد

ATP تنیس

علی کریمی فیروز جایی از پتانسیل تنیس ایران می گوید

ATP تنیس

با وجود لغو ویمبلدون جوایز نقدی اهدا می شود

ATP تنیس

نظر بدهید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله مخالف هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید قبول میکنم اطلاعات بیشتر