مقالات تنیس

تنیس بازان و مهم ترین اهداف ذهنی آنان

تنیس

مهم‌ترین هدف ذهنی تنیس بازان چیست؟

نتیجه مناسب , حاصل عملکرد خوب و بالا در زمین تنیس است . برای رسیدن به این مرحله ابتدا باید بدانیم که الآن کجا هستیم , به کجا می‌خواهیم برسیم , در چه مسیری و در چه زمانی!!! هدف چینی به‌عنوان او‌لین مهارت اساس ذهنی در ورزشکاران حرفه‌ای تنیس بسیار اهمیت دارد و می‌تواند بر مؤلفه‌های روان‌شناختی چون افکار , اعتمادبه‌نفس , انگیزه , تمرکز و … اثر گذارد و از این نحوه موجب بهبود عملکرد و بالا بردن احتمال موفقیت شود .

همه چیز درباره قوانین و اصول و ابزار ورزش تنیس خاکی و چمن

۷ ویژگی اهداف ( قانون Smarter )
هدف ها بایستی :

Specific

منحصربه‌فرد , ویژه و معین باشد , بدین معنا که انگیزه هر تنیس‌باز مختص او باشد و هم این‌که هدف دقیقاً معلوم باشد و بر اساس سن , جنسیت , ویژگی‌های جسمانی و روان‌شناختی , استعداد , تجربه و … تعیین گردد ( برای مثال , قرارگیری در جدول اصلی مسابقات junior برای یک تنیس‌باز و … ) .

Measurable

قابل‌اندازه‌گیری باشد , یعنی اندازه‌گیری میزان پیشرفت ( مثلا , اندازه افزایش سرعت سرویس و یا اندازه افزایش توان هوازی ) .

Accepted

قابل‌پذیرش و دسترس باشد , یعنی به‌طورکلی دست‌یافتنی , مبنی بر محدودیت‌ها , توانایی‌ها و بر اساس استعدادهای تنیس‌باز تعیین شود و برای خود او قابل‌پذیرش و باور باشد ( برای مثال قرارگیری در ۱۰ نفر برتر رنکینگ کشوری ; یا این که برد ۲ الی ۳ بازی در جدول مقدماتی مسابقه ; گرفتن یک ست و یا چند گیم از بازیکن قوی‌تر از خود و … ) .

Realistic

واقعی باشد , یعنی این‌که هدف خیالی و آرزو نباشد ( برای مثال , شروع تنیس برای قرارگیری در رنک TOP10 بدون در نظر گرفتن هدف ها قبل و مراحل پلکان کسب مقام و رسیدن به رنک موردنظر اشتباه است ; یا بدون داشتن مقام قابل‌توجه در کشور , تصور حضور در جمع ۱۰۰ نفر اول رنکینگ دنیا فارغ از در نظرگیری دیگر ویژگی‌های هدف , آن را غیرواقعی می‌کند ; مثال خوب میتواند قرارگیری در جدول اصلی مسابقات فیوچرز با در نظر گرفتن دیگر ویژگی‌ها هدفی دست‌یافتنی و واقعی باشد ) .

Time – constrained

زمان‌بندی داشته باشد , یعنی محدوده زمانی خاصی برای آن در نظر گرفته شود ( مثلا شرکت در مسابقات فیوچرز طی ۱ الی ۲ سال آینده ; قرارگیری در جدول اصلی طی ۱ سال آینده ; خواباندن بالای ۵۰ درصد سرویس‌ها در باکس طی ۶ ماه آینده , افزایش توان هوازی طی ۳ الی ۶ ماه آینده و … ) .

Evaluate

نظارت و ارزیابی داشته باشد , یعنی به‌طور مداوم و منظم بر پیشرفت خود و اهداف تعیین‌شده نظارت و ارزیابی و از این روند آگاه شود , همینطور اهداف باید قابلیت بازبینی و اصلاح داشته باشد ( مبتنی بر نیازها و احتمال اتفاق ها مختلف ) .

Recorded

ثبت شود , یعنی اهداف برای افزایش تعهد همانند یک قرارداد با خود مکتوب شود .

پایان قسمت اول

*اقتباس از بخش علوم و پزشکی سایت فدراسیون جهانی تنیس ( ITF )

مجدالدین مستعان
روان‌شناس ورزشی تیم‌های ملی در آکادمی ملی المپیک و پارالمپیک
مربی آمادگی ذهنی تنیس

Related posts

استراتژی های تنیس در گیم های مختلف

ATP تنیس

پیت سمپراس مرد شماره یک تنیس دنیا را بهتر بشناسید

ATP تنیس

نظر بدهید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله مخالف هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید قبول میکنم اطلاعات بیشتر