Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/modirjavan/public_html/atptennis.ir/wp-content/themes/atptennis/inc/media.php on line 245

Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/modirjavan/public_html/atptennis.ir/wp-content/themes/atptennis/inc/media.php on line 245

Deprecated: implode(): Passing glue string after array is deprecated. Swap the parameters in /home/modirjavan/public_html/atptennis.ir/wp-content/themes/atptennis/inc/media.php on line 245
راهنمای انتخاب راکت تنیس - ورزش تنیس | atptennis
آموزشی

راهنمای انتخاب راکت تنیس

راکت تنیس

راهنمای انتخاب راکت تنیس

انتخاب راکت تنیس از میان بیش از بیست برند تولیدکننده و صدها نوع متنوع فعالیت آسانی نیست . در این مقاله شما را با انواع راکت‌های تنیس و ویژگی‌های مختلف آن ها آشنا می‌کنیم تا بتوانید راکت مطلوب خویش را انتخاب فرمائید .

هر بازیکن با توجه به مرحله و سبک بازی و هم‌چنین ویژگی‌های فیزیکی خود ( جثه , قد و قدرت بدنی ) راکتی را برمی‌گزیند که بهره‌وری او را در زمین به حداکثر برساند . فراموش نکنید که بازی با راکت نامناسب می‌تواند باعث ایجاد مصدومیت شود .

بدین ترتیب سفارش می کنیم قبل از اقدام برای خرید راکت تنیس با ویژگی‌ها و اجزای متعدد راکت‌های تنیس آشنا گردید تا بتوانید انتخابی دقیق و مطمئن داشته باشید . ویژگی ها راکت‌ تنیس معمولاً بر روی بدنه آن درج می‌شود که بعضی از مهم‌ترین آن عبارتند از : وزن راکت , سایز صفحه راکت , بالانس راکت , جنس راکت .
دسته‌بندی کلی راکت‌های تنیس ; قدرتی , کنترلی و تعادلی
راکت‌های تنیس به طور کلی به سه جور «قدرتی» , «کنترلی» و «تعادلی» تقسیم می‌شوند . بر اساس یک اصل کلی , میزان قدرت و در دست گرفتن در راکت‌های تنیس «معمولا» با هم ارتباط معکوس دارند ; به‌این مفهوم که هر چه قدرت یک راکت بیشتر باشد , کنترل آن کمتر و هر چه کنترل یک راکت بیشتر باشد قدرت آن کمتر خواهد بود .

راکت تنیس

راکت‌ قدرتی به بازیکن اجازه می دهد تا با صرف انرژی کمتر ضربه قوی‌تری به توپ بزند , ولی این ویژگی ‌در عین حال باعث میشود که بازیکن کنترل کمتری بر روی ضربات خود داشته باشد . راکت‌های قدرتی بیشتر مناسب افراد تازه‌کار میباشند که از تکنیک و قدرت کافی برای اجرای ضربات خود بهره نمی‌برند و به یاری راکت برای ایجاد نیروی لازم نیاز دارند . درمقابل , راکت‌ کنترلی اقتدار کمتری ایجاد می‌نماید البته این خصوصیت سبب می شود بازیکن ضربات خویش را با دقت و در دست گرفتن بیشتری اجرا نماید . از آنجاکه راکت‌های کنترلی بیشتر مطلوب بازیکنان حرفه‌ای میباشند به آنان راکت‌های «حرفه‌ای» نیز گفته می‌گردد .

البته اگر راکتی ترکیبی از ویژگی‌های دو مجموعه گذشته را ارائه دهد , در دسته راکت‌های تعادلی و یا تویینر ( Tweener ) جای می‌گیرد . راکت‌های تعادلی , مطلوب افرادی می‌باشند که جدیدا به ورزش تنیس روی‌ آورده‌اند و یا این که به صورت تفریحی و آماتور بازی می نمایند .

جنس راکت

در گذشته و برای مدتی طولانی راکت‌های تنیس از چوب ساخته می‌شدند . ولی با پیشرفت تکنولوژی , مواد سبک‌تر مانند استیل , آلومینیوم , گرافیت و تیتانیوم به تدریج جایگزین چوب در ساخت راکت شدند . اکنون عمده راکت‌های موجود در بازار از فرآورده گرافیت ( الیاف کربن ) ساخته میشوند . راکت‌های گرافیتی مقاوم و سبک‌ میباشند و ارتعاش ناشی از ضربه را به نیکی جذب می‌نمایند .

به کارگیری از راکت‌های آلومینیومی پیش از راکت‌های گرافیتی ترویج یافت , اما به دلیل خواص ارتجاعی آلومینیوم که باعث کنترل پایین راکت میشود , این‌ راکت‌ها هیچ‌گاه در بین بازیکنان حرفه‌ای محبوبیت پیدا نکردند . راکت‌های آلومینیومی در جذب ارتعاش ناشی از ضربه هم به خوبی راکت‌های گرافیتی فعالیت نمیکنند که این این مسئله در استفاده مداوم می‌تواند منجر به مصدومیت شود . با این وجود راکت‌های آلومینیومی هم‌چنان به علت قیمت ارزان‌ و استحکام بالا , ‌انتخاب مناسبی برای افراد تازه‌کار و کسانی‌که به صورت تفریحی بازی می‌نمایند , به حساب میایند .

راکت تنیس

اندازه صفحه راکت تنیس ( Head Size )

سر و یا صفحه راکت به محدوده بیضی شکلی که شبکه‌ی زه‌ها را در خویش جای داده است , اطلاق می گردد . مساحت صفحه راکت با واحد اینچ مربع ( . sq . in ) یا سانتی‌متر مربع ( cm2 ) اندازه‌گیری می‌شود . اندازه‌ی سر راکت معمولا ( البته نه همیشه ) با سطح بازی بازیکنان رابطه مستقیم دارد ; به‌این مفهوم که راکت‌های با سایز صفحه بزرگ ( عموما بیشتراز ۱۰۵ اینچ مربع )

برای بازیکنان مبتدی و مسن و راکت‌های با اندازه‌های متوسط و کوچک برای تمامی سطوح ( مبتدی , نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای ) مناسب می باشند . راکت‌های با سایز صفحه کوچک امروزه کم‌تر مورد استفاده قرار می گیرند . صفحه‌ی بزرگ‌تر , ناحیه‌ی وسیع‌تری را برای ضربه زدن در اختیار بازیکن قرار میدهد . این خصوصیت به بازیکنان مبتدی که زمان‌بندی ( تایمینگ ) خوبی ندارند , یاری می کند تا ضربات خویش را خوب تر اجرا نمایند و مهارت خود را به تدریج بهبود ببخشند . صفحه بزرگ‌تر هم‌چنین قدرت بیشتری ایجاد می‌نماید که این به معنای کنترل کمتر خواهد بود .

طول  ( Racquet Length )

طول راکت عبارت است از فاصله سر تا انتهای دسته آن که با واحدهای سانتی‌متر و یا اینچ بیان می‌شود . راکت‌های بزرگسالان قانونا میتوانند در میان ۲۷ تا ۲۹ اینچ ( ۶۸ . ۸ تا ۷۳ . ۷ سانتی‌متر ) طول داشته باشند , ولی طول اغلب راکت‌های موجود در بازار ۲۷ اینچ است . طول بیشتر سبب افزایش قدرت راکت می گردد و امکان دسترسی به توپ‌های دورتر را فراهم میکند . راکت‌های بلندتر برای این که قابل استفاده باشند بایستی از نمونه‌های مشابه خویش که از طول استاندارد بهره میبرند , سبک‌تر باشند .

راکت تنیس

ضخامت فریم  ( Racquet Beam )

ضخامت فریم راکت با میزان استحکام بدنه راکت رابطه مستقیم و با میزان انعطاف‌پذیری آن رابطه معکوس دارد ; ضخامت بیشتر بدنه راکت استحکام آن را افزایش می دهد که‌این یعنی راکت هنگام برخورد با توپ به میزان کمتری دفرمه می شود . دفرمه شدن بدنه راکت باعث اتلاف انرژی ضربه می‌شود

, بنابراین راکت‌هایی که فریم ضخیم‌تری دارند ( به دلیل انعطاف کمتر ) قدرت بیشتری تولید می کنند . راکت‌های کنترلی به طور معمول کمتر از ۲۲ میلی‌متر و راکت‌های قدرتی بیش از ۲۸ میلی‌متر ضخامت دارند . راکت‌های تعادلی هم دارای ضخامتی بین ۲۳ تا ۲۷ میلی‌تر میباشند . به اشخاص مبتدی توصیه میشود راکتی با ضخامت حداقل ۲۲ میلی‌متر انتخاب نمایند .

وزن ( Racquet Weight )

وزن راکت مهمترین و ملموس‌ترین فاکتور در انتخاب راکت است . به طور کلی می‌توان گفت که هر چه راکت سنگین‌تر باشد , توان بیشتر و ثبات بالاتری دارد و شوک ( لرزش ) کمتری را به هنگام ضربه به دست بازیکن منتقل مینماید . درمقابل , راکت سبک‌تر قابلیت مانور بیشتری دارد و بازیکن میتواند آن را راحت‌تر و با سرعت بیشتری به تکان دربیاورد .

از همین رو می‌توان گفت که وزن راکت هم همانند اندازه‌ی سر راکت , با سطح و مهارت یک بازیکن رابطه مستقیم دارد ; بازیکنان مبتدی بهتر است با راکت‌های سبک بازی نمایند , چرا‌که میتوانند بدون صرف نیروی زیاد ضربات خود را اجرا نمایند . راکت‌های با وزن متوسط و سنگین بیشتر مطلوب بازیکنان نیمه‌حرفه‌ای و حرفه‌ای می باشند که قدرت کافی برای به حرکت درآوردن راکت را دارند .

علاوه بر سطح بازی , جثه و توانمندی فیزیکی بازیکن نیز در انتخاب وزن راکت موثر است . به طور معمول آقایان و کسانی که جثه بزرگ‌تری دارند از راکت‌های سنگین‌تر و خانم‌ها و کسانی که جثه کوچک‌تری دارند از راکت‌های سبک‌تر به کارگیری می کنند . توصیه می شود آقایان برای شروع راکتی با وزن بین ۲۸۰ تا ۳۱۰ و خانم‌ها راکتی با وزن بین ۲۵۵ تا ۲۸۵ گرم گزینش نمایند .

 

Related posts

آموزش شرط بندی تنیس

ATP تنیس

با قوانین تنیس بهتر آشنا شویم

ATP تنیس

نظر بدهید

این وب سایت از کوکی ها برای بهبود تجربه شما استفاده می کند. ما فرض خواهیم کرد که شما با این مسئله مخالف هستید ، اما در صورت تمایل می توانید انصراف دهید قبول میکنم اطلاعات بیشتر